JAK SE PŘIPRAVUJEME DO ŠKOLY

Předškolákům se věnujeme po celý den ve školce tak, aniž by poznali, že se vlastně učí novým věcem. V rámci dne paní učitelky připravují dětem nejrůznější činnosti na jejich všestranný rozvoj. Často pracujeme také  s přírodním materiálem, ale zároveň klademe důraz, aby činnost měla smysl a dítě si z ní odneslo vše podstatné. Pracujeme také s firmou LOGOŠÍK, která pro děti, nejen předškolního věku, připravuje nejrůznější pracovní listy na rozvoj grafomotoriky, zrakové  a sluchové percepce, pravolevé orientace, orientace v prostoru, časové posloupnosti, učení se třídit činnosti, ale i předměty do skupin. Tyto činnosti mají paní učitelky vždy pečlivě připravené a zalaminované pro opakované použití.  Je to však i příjemné zpestření na zahnání dlouhé chvíle, kdy si děti tyto materiály samy vyhledávají a práce s nimi je baví. Děti se také učí  pracovat ve skupinkách, které však musí umět spolupracovat jako jeden celek. Tím se učí nacházet kompromisy jak v činnostech, tak při hrách, ale i ve vzájemných konverzacích.

Také se velmi věnujeme tomu, aby dítě umělo rozeznat morální hodnoty, umělo si vážit sebe sama a také ostatních, aby umělo vyhodnotit situace, které se dějí v běžném chodu třídy a umělo na ně přirozeně reagovat. Děti si tak postupně utváří životní hodnoty a právě v tomto předškolním období  je důležité dítě umět pochopit a reagovat tak individuálně na jeho současnou náladu a různé projevy nálad a chování.

Věnujeme se také všeobecným znalostem, snažíme se dětem předat kladný vztah k přírodě, lidem, zvířatům, ale i k sobě samému.

Důležité je také dětem věnovat čas v rozvoji kritického myšlení, děti se tímto učí přemýšlet, klást otázky, umět udělat chybu, protože i tou chybou se člověk mnohé naučí. Také se děti učí utvářet si svůj vlastní názor a postoj, pracovat s informacemi a rozvíjet tak své dovednosti v mnoha dalších směrech.

S dětmi se také věnujeme vyplňování pracovních listů. Ty si vždy paní učitelky připravují předem tak, aby naplňovaly všechny rozvíjené oblasti a také tématicky souzněly s daným týdenním vzdělávacím plánem. Stejně tak, ale paní učitelky reagují na dané potřeby dítěte a pracovní listy přizpůsobují jejich chápaní, tempu a zručnosti v grafomotorice. Důležitá je také posloupnost grafomotorických prvků, aby je dítě ovládalo a mohlo tak zažívat pocit úspěchu.

Každý čtvrtek mají předškoláci “svou chvilku”, kdy pracují se svými kufříky. Tím děti podporujeme v samostatnosti a zodpovědnosti v přípravě svých věcí. Děti mají mít ořezané pastelky a tužku, připravené všechny pomůcky k práci(nůžky, lepidlo) a uklizenou svou pracovní plochu pro následující činnost. Kooperace dětí ve skupinkách je další nedílnou součástí v práci s předškoláky.

Na děti není nikdy vyvíjen tlak ze strany učitele. Pokud se stane, že dítě nemá tzv.svůj den, práci si může udělat později nebo druhý den. Práce pod tlakem nemá u dětí tohoto věku žádný efekt, spíše naopak, dítě se poté uzavře a hodnotí sebe, že nebylo schopné situaci zvládnout, což nechceme. Proto klademe obrovský důraz na individuální přístup k dítěti. Jedině tak můžeme dítě plně připravit na jeho úspěšný start v základní škole.

Důležitá je pro předškoláky také motivace. Pokud si dítě bude myslet, že činnost ho bude bavit, že si odnese nějaké nové poznatky, bude pracovat s radostí a úsměvem a vždy dojde v klidu a pohodě k cíli.

Paní učitelky se také věnují rozvoji předmatematických dovedností i rozvoji v oblasti finanční gramotnosti. Nedílnou součástí je u předškoláků také sebehodnocení. Vždy je důležité, aby předškoláci ohodnotili, co se jim podařilo a co naopak méně. Tím paní učitelka může kvalitně reagovat na přípravu dalších hodin pro předškoláky. Sebehodnocení také rozvíjí komunikační dovednosti, což je další důležitý bod v přípravě předškolního rozvoje dítěte. Sebehodnocení je velkým přínosem pro obě strany.